more options
John S. Knight Institute for Writing in the Disciplines
101 McGraw Hall • Cornell University • Ithaca, NY 14853 • 607-255-2280

Prize WInners Fall '00

James E. Rice, Jr. Awards

Winners:
Aviram Giladi
"The Fire That Fueled the Apollo Program"
History 100
Gender, Race, Society, and Space:
Space History, Science Fiction, and American Society
Instructor: Margaret A. Weitekamp

Lauren Boehm
"Becoming a Regular Person: John Barth’s Characterization of Ambrose in ‘Lost in the Funhouse’"
English 270
The Reading of Fiction
Instructor: Lydia Fakundiny

Honorable Mention:
Hamsa Stainton
"Embracing Life by Facing Death"
English 270
The Reading of Fiction
Instructor: Lydia Fakundiny

 

The Elmer Markham Johnson Award

Winner:
Jacqueline Bodine
"How the Audience Justifies Our Existence"
Theatre 121
Theatre of the Absurd
Instructor: Magdalena Romanska

 

The Adelphic Award

Winner:
Irina Privorotskaya
"A Man Meets a Woman in the Street"
English 271
The Reading of Poetry
Instructor: Dorothy Mermin

Honorable Mention:
Jun Jie Zhou
"Legacy of Boris Yeltsin"
Government 100
Power and Politics: "Out from Under the Rubble?"
Russia and the Transition from Socialism, 1991—2000
Instructor: Jay Lyall

 

The Spencer Portfolio Award

Winners:
Zachary G. Hollaner, student
Diane Rubenstein, instructor
"Presidential Portfolio"
Government 100
Power and Politics: The Presidency and Pop Culture

Matt Siegler, student
Margaret A. Weitekamp, instructor
"Gender, Race, Society, and Space"
History 100
Gender, Race, Society, and Space:
Space History, Science Fiction, and American Society

Honorable Mention:
Sarah Bender, student
Nick K. Davis, instructor
"Writing about Film"
English 108
Writing about Film

 

Gertrude Spencer Prize

Winners:
Eric Margelefsky, student
Magdalena Romanska, instructor
"From Logic to True Reality"
Theatre 121
Theatre of the Absurd

Rebecca Wohlgemuth, student
Amanda P. Moore, instructor
"Metaphor as Medium"
English 171
Poetry, Prose, and Poppycock

 

John S. Knight Assignment Sequence Prizes

Winners:
Daniel J. Sherman
"Writing about Environmental Politics"
Government 100
Power and Politics: Environmental Politics

Donna Truglio
"Holidays and Social Rivalry"
History 100
Revelry, Rivalry, and Consumption:
Nineteenth-Century Holidays and Civic Life

Honorable Mention:
Erica Doerhoff
"One-Way Street Review"
German Studies 130
Metropolis, Modernity, and Mass Culture:
The Roaring Twenties, German Style

 

The Knight Prize for Writing in the Majors

Winner: Lydia Nussbaum
"The United States and the ‘China Problem’: American Foreign Policy and the Boxer Rebellion"
History 313/301
U.S. Foreign Relations: 1750—1912
Instructors: Walter LaFeber and Jason Colby

 

The Knight Prize for Expository Writing

Winner:
Maureen Zi Wang
"Retracing Tangerines and Smokestacks"
English 288
The Essay: Personal to Public
Instructor: Jasper Bernes

Honorable Mention:
Edward Howard
"One Nation Under Cash: The Dilemma of Fund-Raising"
English 288
Reading the News, Understanding the Media
Instructor: Joe Palermo